eaglepasssportscentral.com

  • •Increase font size•
  • •Default font size•
  • •Decrease font size•
Home Local Sports Eagles, Lady Eagles at 2019 Border Olympics XC Meet

Eagles, Lady Eagles at 2019 Border Olympics XC Meet

•E-mail• •Print• •PDF•

EAGLE PASS CROSS COUNTRY MEET RESULTS

Eagles-Lady Eagles compete @

Border Olympics XC Meet

Boys Place 2nd Girls Place 3rd

By: Conrado Perez, Jr. – Eagle Pass Sports Central

“Your best and only source for local sports news in Eagle Pass”

The perennially highly touted Eagle Pass High School boys and girls cross country teams under the guidance of head coach Juan Gonzalez journeyed to Laredo, Texas on Saturday, August 17, 2019 to compete in the high caliber Border Olympics Cross Country Meet where they went stride for stride against some of top cross country teams from South Texas and the Rio Grande Valley area.

The Eagle Pass Eagles varsity boys finished as the runner-up champion in the overall team competition with a total of 77 points and were led by Diego Davila who placed 8th individually with a time of 17:13 and followed by teammate Noah Gonzalez who crossed the finish line in 14th place individually with a time of 17:28.

In the varsity girls division the Eagle Pass Lady Eagles placed third in the overall team competition with a total of 73 points and were spearheaded by Yanel Garza who finished 7th individually with a time of 20:58 and followed by teammate Jenna Roiz who placed 10th individually with a time of 21:18.

The Eagle Pass High School boys and girls cross country teams will venture to Zapata, Texas this coming Saturday, August 24, 2019 to compete in the Annual South Texas Stampede Invitational. Eagle Pass Sports Central congratulates the Eagle Pass High School cross country teams for your outstanding showing at the Annual Border Olympics Cross Country Meet and whishes each of you continued success.

Varsity Girls

Team Standings:

1. United 36, 2. United South 70, 3. Eagle Pass 73, 4. Alice 134, 5. Martin 137, 6. Cigarroa 139, 7. Alexander 157, 8. Edinburg Vela 185, 9. Eagle Pass Winn 223

Individual Standings:

7. Yanel Garza 20:58

10. Jenna Roiz 21:18

18. Victoria Bartlett 21:41

20. Ana Cristina Alvarez 21:55

24. Isel Garza 22:16

25. Briana Vasquez 22:20

Small School Varsity Girls

Team Standings:

1. Zapata 45, 2. Eagle Pass 62, 3. Crystal City 97, 4. Carrizo Springs 109, 5. United 124, 6. Pearsall 130, 7. Cotulla 146, 8. West Oso 186, 9. United South 187

Individual Standings:

4. Jackeline Garza 13:19

9. Karla Aguilar 13:54

14. Eileen Marines 14:06

18. Roxana Escareno 14:15

24. Perla Polanco 14:44

Junior Varsity Girls

Team Standings:

1. United South 50, 2. Eagle Pass 57, 3. Zapata 71, 4. Martin 84, 5. Cigarroa 101, 6. Alexander 124, 7. Eagle Pass Winn 202, 8. Crystal City 229

Individual Standings:

6. Stephanie De Leon 12:27

13. Brianna Trevino 13:03

17. Gabriella Montes 13:12

23. Emily Espinosa 13:32

32. Fatima Teran 13:47

33. Nicole de la O 13:48

36. Emilee Lozano 13:52

38. Dayanara Garza 13:55

40. Samantha Venegas 14:02

45. Alicia Hoffman 14:16

46. Anika Pina 14:16

53. Mia Ochoa 14:41

76. Olivia Jaimez 15:37

79. Alexia Limon 16:00

80. Sadie Smith 16:04

83. Amber Botello 16:27

85. Monse Juarez 16:49

91. Andrea Gomez 17:43

Varsity Boys

Team Standings:

1. Nixon 53, 2. Eagle Pass 77, 3. Edinburg Vela 81, 4. Alexander 124, 5. Martin 138, 6. United South 143, 7. LBJ 155, 8. Cigarroa 166, 9. United 225, 10. Eagle Pass Winn

Individual Standings:

8. Diego Davila 17:13

14. Noah Gonzalez 17:28

19. Oscar Ruiz 17:41

21. Jaime Barrera 17:43

23. Adam Crone 17:56

26. Jorge Aguilar 18:00

50. Andres Gomez 19:14

Small School Varsity Boys

Team Standings:

1. Edinburg IDEA 64, 2. Carrizo Springs 102, 3. Edinburg Vela 130, 4. LBJ 135, 5. Eagle Pass 136, 6. Crystal City 140, 7. Zapata 147, 8. Martin 164, 9. Nixon 165, 10. Alice 204, 11. United South 246, 12. St. Augustine 290

Individual Standings:

7. Alan Davila 18:19

22. Maximus Galvan 19:31

23. Julian Garza 19:33

45. Jeremiah Smith 20:33

55. Aaron Crone 20:55

63. Luis Lira 21:08

Junior Varsity Boys

Team Standings:

1. Nixon 23, 2. Martin 49, 3. United 136, 4. Cigarroa 145, 5. Eagle Pass 154, 6. Edinburg Vela 159, 7. LBJ 160, 8. Alexander 189, 9. Eagle Pass Winn 200, 10. Freer 250, 11. United South 262

Individual Standings:

20. Hugo Montelongo 10:34

24. Evan Galarza 10:35

29. Raul Flores 10:47

49. Julio Rodriguez 11:17

64. Alton Dodd 11:57

66. Omar Gonzalez 12:09

70. Robert Velazco 12:22

72. Gerardo Roig 12:27

86. Francisco Ruiz 13:24

87. Kaleb Sanchez 13:34

93. Rodolfo Vallejo 15:14

 
Sponsors
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•

Highlights

eagle fans vs oconnor 2013.jpg

EPAC

??No images ??
Sponsors
•Banner•
•Banner•

Newsflash

Monday, September 16, 2019 to Saturday, September 21 2019

Schedule, Time & Site are subject to change without notice

MONDAY

TUESDAY

LADY MAVERICKS @ MEDINA VALLEYVOLLEYBALL 6:00 PM

LADY EAGLES @ LAREDO LBJ VOLLEYBALL 7:00 PM

@EPISD SAC Arena

WEDNESDAY

MEMORIAL 7TH @ PEARSALL 7TH FOOTBALL 5:30 PM

MEMORIAL 8TH @ PEARSALL 8TH FOOTBALL 7:00 PM

EPJH 7TH @ CRYSTAL CITY 7TH FOOTBALL TBA

EPJH 8TH @ CRYSTAL CITY 8TH FOOTBALL TBA

THURSDAY

MAVERICKS 9TH @ PEARSALL 9TH FOOTBALL 5:00 PM

MAVERICKS JV @ PEARSALL JV FOOTBALL 7:00 PM

McCOLLUM 9TH @ EAGLES 9TH FOOTBALL 5:00 PM

McCOLLUM JV @ EAGLES JV FOOTBALL 7:00 PM

FRIDAY

PEARSALL @ MAVERICKS FOOTBALL 7:30 PM

@ Cozel Foster-Veterans Memorial Stadium

EAGLES @ McCOLLUM FOOTBALL 7:00 PM

SW LEGACY @ LADY MAVERICKS VOLLEYBALL 6:00 PM

LAREDO NIXON @ LADY EAGLES VOLLEYBALL 7:00 PM

SATURDAY

WINN CROSS COUNTRY @ A&M at CORPUS CHRISTI TBA

EPHS CROSS COUNTRY @ A&M at CORPUS CHRISTI TBA