eaglepasssportscentral.com

  • •Increase font size•
  • •Default font size•
  • •Decrease font size•
Home Local Sports 2018 District 14-5A Division I All-District Football Selections

2018 District 14-5A Division I All-District Football Selections

•E-mail• •Print• •PDF•

MAVERICKS FOOTBALL GRIDIRON NEWS

2018 District 14-5A Division I

All-District Football Selections

Ricardo Morales Unanimous First Team

Jose Blanco First Team WR

By: Conrado Perez, Jr. – Eagle Pass Sports Central

“Your best and only source for local sports news in Eagle Pass”

With all four District 14-5A Division I football representatives having been eliminated from the post season Eagle Pass Sports Central has been authorized by C.C. Winn Mavericks head football coach Eric Villasenor to announce the 2018 District 14-5A Division I all-district selections as chosen by the respective district head football coaches during their annual post regular season meeting held on Wednesday, November 14, 2018 in San Antonio, Texas.

The Pride of Southern Maverick County the mighty C.C. Winn Mavericks varsity football team who just barely missed out of garnering a post season playoff berth by a measly three points faired very well in the all-district selections earning total of 18 slots on the all-district squad including a whopping nine players on the prestigious first team with a whopping six defensive players and three offensive players. The Mavericks also placed a total of six players on the all-district second team with three offensive and three defensive players selected by the respective district head football coaches.

Spearheading the first team selections for the Mavericks was stellar defensive end Ricardo Morales one of the most feared defensive linemen not only in District 14-5A Division I but throughout the entire South Texas area as well as the UIL Region IV Class 5A who was selected unanimously to the all-district first team defensive squad by the respective district head football coaches. Defensive teammates also being selected to the all-district first team were the pass rushing specialist defensive tackle Alejandro Ontiveros, inside linebacker the hard hitting Alex Chris Garcia, outside line backer standout Patricio Hernandez, cornerback German Velasquez and safety Azael Rodriguez. Offensive players selected to the all-district first team were hardnosed running back Fernando Zapata, sure handed wide receiver Jose Blanco and offensive tackle Jaime Rodriguez.

Garnering a berth on the all-district second team were quarterback Ethan Johnston, H Back Jared Roiz, offensive guard Adrian Munoz, defensive tackle Alexis Ontiveros, defensive end Jose Hinojosa, and cornerback Gilberto Vasquez. Selected to the Honorable Mention squad was linebacker Miguel De Los Santos, defensive safety Hector Nunez and offensive tackle Juan Guerra.

Eagle Pass Sports Central congratulates each and every one of these outstanding young and talented C.C. Winn Mavericks’ student-athletes on your most deserving honor in being selected to the 2018 District 14-5A Division I all-district football team and wish each of you continued success. It has been a great pleasure and a great honor in being the only local sports entity to have thoroughly covered each and every one of the C.C. Winn Mavericks’ varsity football games this season bringing you the most in depth game coverage as well as the only complete and accurate team and individual game stats. Way to Go Mavericks!

2018 14-5A Div. I ALL-DISTRICT SUPERLATIVES

Most Valuable Player Matthew Duron QB Laredo Martin

Offensive MVP Rosendo Olague RB Southwest Unanimous

Offensive Newcomer of the Year Kannon Williams QB S.A. Harlan Unanimous

Defensive MVP Marcus Luna DT Southwest

Defensive Newcomer of the Year Jayden Jackson DT S.A. Harlan

ALL-DISTRICT FIRST TEAM OFFENSIVE SELECTIONS:

Quarterback

Damian Lopez Southwest Unanimous Selection

Wide Receivers

Jose Blanco C.C. Winn

Steven Ruiz Harlandale

Jorge Castaneda Laredo Martin

Slot Receivers

Jacory Logan S.A. Harlan

Ruben Gonzalez Harlandale

H Back

Leif Griffin Southwest

Fullback

Marcus Luna Southwest

Tight End

Josh Hernandez Southwest Unanimous Selection

Jesus Garcia Southwest Unanimous Selection

Running Backs

Fernando Zapata C.C. Winn

Will Herrera Southwest Unanimous Selection

Aubrey “AJ” McDade S,A. Harlan

Center

Mauro Guillen Harlandale

Offensive Guards

Jose Calderon Harlandale Unanimous Selection

Javier Amador Laredo Martin

Mykah Vaughn Southwest

Offensive Tackles

Jaime Rodriguez C.C. Winn

Christian Adame Southwest Unanimous Selection

Juan Valadez Laredo Martin

Punter

Francisco Laredo Harlandale

ALL-DISTRICT FIRST TEAM DEFENSIVE SELECTIONS:

Nose Tackle

Marcus Vara Laredo Martin Unanimous Selection

Defensive Tackles

Alejandro Ontiveros C.C. Winn

Roger Muzquiz Southwest Unanimous Selection

Ted Lares Laredo Martin

Defensive Ends

Ricardo Morales C.C. Winn Unanimous Selection

Louis Cannon S.A. Harlan

Conrado Garcia Harlandale

Robert Rincon Laredo Martin

Jesus Garcia Southwest

Zachary Luna SW Legacy

Inside Linebackers

Alex Chris Garcia C.C. Winn

Jesse Hernandez Southwest Unanimous Selection

Nathan Cedillo S.A. Harlan

Sergio Ponce Laredo Martin

Outside Linebackers

Patricio Hernandez C.C. Winn

Donovan Harris S.A. Harlan

Johnny Flores Southwest

Niko Blaz Southwest

Cornerbacks

German Velasquez C.C. Winn

Makhi Johnson Southwest

Jacob Garcia S.A. Harlan

Safeties

Azael Rodriguez C.C. Winn

Cade Stott Southwest Unanimous Selection

Zane Sovoda S.A. Harlan Unanimous Selection

Placekicker

Abraham Escamilla Laredo Martin

ALL-DISTRICT SECOND TEAM OFFENSIVE SELECTIONS:

Quarterbacks

Ethan Johnston C.C. Winn

Ryan Ramirez McCollum

Adrian Rangel SW Legacy

Wide Receivers

Ethan Esparza S.A. Harlan

Eric Laija McCollum

Ricardo Coronado Southwest

Joel Perez Harlandale

Slot Receivers

Anthony Mitchell Southwest

Anthony Zamora S.A. Harlan

Juan Lara Laredo Martin

H Back

Jared Roiz C.C. Winn

Fullback

Octavio Alcorta Laredo Martin

Tight Ends

Randy Santos McCollum

Brian Cervantes Laredo Martin

Running Backs

Robert Acuna Harlandale

Jose Castaneda Laredo Martin

Daniel Martinez Laredo Martin

Center

Cole Friesnhahn Southwest

Offensive Guards

Adrian Munoz C.C. Winn

Jovannie Cerda McCollum

Luis Lopez S.A. Harlan

Jeremy Rodriguez Harlandale

Offensive Tackles

Angel Leon S.A. Harlan

Nicholas Munoz Harlandale

Mrcus Zavala Laredo Martin

Marcus Perez Southwest

Punter

Xzavier Morales SW Legacy

ALL-DISTRICT SECOND TEAM OFFENSIVE SELECTIONS:

Nose Tackles

David Hernandez SW Legacy

Oscar Vasquez Laredo Martin

Benjamin Perez Harlandale

Defensive Tackles

Alexis Ontiveros C.C. Winn

Cole Friesenhahn Southwest

Frank Palacios Harlandale

Manuel Leon S.A. Harlan

Defensive Ends

Jose Hinojosa C.C. Winn

Sam Carter S.A. Harlan

Josh Hernandez Southwest

Jorge Villalobos Laredo Martin

Inside Linebackers

Gilbert Gomez Harlandale

Edward Kierstead Southwest

Alex Gil S.A. Harlan

Outside Linebackers

Jorge Resendez Laredo Martin

Julian Ramos Harlandale

Ruben Renteria Southwest

Cornerbacks

Gilberto Vasquez C.C. Winn

Miguel Vasquez Laredo Martin

Mychael Humphrey Harlandale

Safeties

Sergio Albarca Harlandale

Jakarius Gartmond SW Legacy

Micah Starks S.A. Harlan

Damian Lopez Southwest

Placekickers

JP Flores Southwest

Francisco Laredo Harlandale

ALL-DISTRICT HONORABLE MENTION SELECTIONS:

Miguel De Los Santos C.C. Winn

Hector Nunez C.C. Winn

Juan Guerra C.C. Winn

 
Sponsors
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•

Highlights

7thladymavsa2013.jpg

EPAC

??No images ??
Sponsors
•Banner•
•Banner•

Newsflash

Monday, December 17, 2018 to Saturday, December 22, 2018

*****Schedules are subject to change without notice*****

MONDAY

TUESDAY

FLORESVILLE @ LADY MAVERICKS BASKETBALL 6:30 PM

Teacher Aprreciation Night

MAVERICKS@ FLORESVILLE BASKETBALL 6:30 PM

WEDNESDAY

THURSDAY

LADY EAGLES @ LAREDO NIXON BASKETBALL 6:30 PM

FRIDAY

LADY MAVERICKS @ S.A, SOUTHSIDE BASKETBALL 6:30 PM

S.A.SOUTHSIDE @ MAVERICKS BASKETBALL 6:30 PM

@ EPISD SAC Arena

LAREDO NIXON @ EAGLES BASKETBALL 7:30 PM

District 20-6A Opener @ EPISD SAC Arena

SATURDAY