eaglepasssportscentral.com

  • •Increase font size•
  • •Default font size•
  • •Decrease font size•
Home Local Sports 2018 District 29-6A All-District Football Selections

2018 District 29-6A All-District Football Selections

•E-mail• •Print• •PDF•

EAGLES FOOTBALL GRIDIRON NEWS

2018 District 29-6A

All-District Football Selections

David Kypuros Defensive MVP

Moises Rocha Most Outstanding Def. End

By: Conrado Perez, Jr. – Eagle Pass Sports Central

“Your best and only source for local sports news in Eagle Pass”

With all four District 29-6A football representatives having been eliminated from the post season Eagle Pass Sports Central has been authorized to announce the 2018 District 29-6a all-district selections as chosen by the respective district head football coaches during their annual post regular season meeting held on Wednesday, November 14, 2018 in Laredo, Texas.

The mighty Eagle Pass Eagles varsity football team faired very well in the all-district selections earning total of 31 slots on the all-district squad including 12 players (six offensive and six defensive) on the prestigious first team with eight players on the all-district second team (two offensive and six defensive) and 11 players on the all-district honorable mention squad by the respective district head football coaches.

Earning a berth on the elite first team defensive squad were standout linebacker David Kypuros who was voted the district’s defensive Most Valuable Player and stellar teammate Moises Rocha who was select the district’s Most Outstanding Defensive End. Joining them on the first team all-district defensive squad were defensive tack Manny Rodriguez, defensive end Jorge Gonzalez, inside linebacker Roger Ulloa, defensive back Raul Lechler, On the offensive side of the ball earning a berth on the all district first team were quarter back Richie Luna, slot back Oscar Castillon wide receiver Rey Rey Mendoza, tackle Tito Villarreal, guard Jorge Guardado, and center Jose Laguna.

Garnering a berth on the all-district second team on defense were nose tackle David Santos, defensive tackle Andres Conde, defensive end Jorge Gonzalez, inside linebacker Jacob Salinas, safeties Nico Moyeda and Ryan Chisum. On the offensive side guard Ray Galindo and wide receiver Jacob Ruiz were selected to the all-district second team.

Selected to the honorable mention squad were running back J Herrera, running back Saul Peralez, wide receiver Isaac Gonzalez, slot back David Lopez, offensive tackle Alex Martinez, punter Rey Rey Mendoza, safety Eric Heredia, defensive back Josh Monsivais, defensive end Charlie Schuessler, defensive lineman Chance Perez and placekicker Erick Ramirez.

Eagle Pass Sports Central congratulates each and every one of these outstanding young and talented Eagle Pass Eagles student-athletes on your most deserving honor in being selected to the 2018 District 29-6A all-district football team and wishes each of you continued success. It has been a great pleasure and a great honor in being the only local sports entity to have thoroughly covered each and every one of the Eagle Pass Eagles varsity football games this season bringing you the most in depth game coverage as well as the only complete and accurate team and individual game stats. Way to Go Eagles!

2018 29-A ALL-DISTRICT SUPERLATIVES

Offensive MVP Jerry Gonzalez RB Laredo United

Defensive MVP David Kypuros LB Eagle Pass

Offensive Newcomer of the Year Brian Benavidez United South

Defensive Newcomer of the Year Kaylon Green Del Rio

Most Outstanding Quarterback Wayo Huerta Laredo United

Most Outstanding Linebacker Santino Palizo Laredo Alexander

Most Outstanding Running Back Camilo Pedraza Laredo Alexander

Most Outstanding Offensive Lineman Pedro Garcia Laredo Alexander

Most Outstanding Defensive Lineman Matthew Vasquez Laredo Alexander

Most Outstanding Defensive End Moises Rocha Eagle Pass

Most Outstanding Wide Receiver Jorge Murillo Laredo United

Most Outstanding Defensive Secondary Donavan Ethridge Laredo Alexander

Coach of the Year David Sanchez Laredo United

ALL-DISTRICT FIRST TEAM OFFENSIVE SELECTIONS:

Quarterback

Ricardo “Richie” :Luna Eagle Pass

Running Back

Eddie Santillan Laredo LBJ

Fullback

Kenny Obregon Laredo Alexander

Wide Receivers;

Rey Rey Mendoza Eagle Pass

Albert L:aurel Laredo Alexander

Toby Cisneros United South

Slot Receivers

Oscar Castillon Eagle Pass

Alex Maldonado Laredo Alexander

Tanner Sanchez Laredo United

Tight End

Rubisel Valdez Laredo Nixon

Tackles

Tito Villarreal Eagle Pass

Mauricio Rodriguez Laredo United

Anselmo De Leon United South

Guards

Jorge Guardado Eagle Pass

Kristian Korrodi Laredo Alexander

Carlos Gonzalez Laredo United

Center

Jose Laguna Eagle Pass

Punter

Mario Gonzalez Laredo LBJ

ALL-DISTRICT FIRST TEAM DEFENSIVE SELECTIONS:

Nose Tackle

Chris Martinez Laredo United

Defensive Tackles

Manny Rodriguez Eagle Pass

Alex Gonzalez Laredo Alexander

Leo Flores Laredo United

Defensive Ends

Jorge Gonzalez Eagle Pass

Luis Mario Alvarado Laredo Alexander

JC Gutierrez Laredo United

Inside Linebackers

Roger Ulloa Eagle Pass

Hector Benavides Laredo United

Marcos Saldivar Laredo Alexander

Outside Linebackers

Ramon Zamarripa Laredo United

Cris Ruiz Laredo Alexander

Francisco Briones United South

Corners

Raul Lechler Eagle Pass

Carlos Huerta Laredo Alexander

John Morales Laredo United

Safeties

Andrew Gonzalez Laredo Alexander

Jack Sanchez Laredo United

Sergio Guel Laredo LBJ

Placekicker

Sebastian Brenis Laredo Alexander

ALL-DISTRICT SECOND TEAM OFFENSIVE SELECTIONS:

Quarterback

Jose Rodriguez Laredo Alexander

Running Back

Joseph Ibarra Laredo Nixon

Fullback

Matthew Aguirre United South

Wide Receivers

Jacob Ruiz Eagle Pass

Anthony Maldonado Laredo Alexander

Josh Morales Laredo United

Slot Receivers

Jeremiah Diaz Laredo Alexander

Ricky Chapa Laredo United

Ruben Arce United South

Tight End

Carlos Salazar Laredo LBJ

Tackles

Ryan Reyes Laredo Alexander

Adrian Lopez Laredo Nixon

Michael Zamarripa Laredo United

Guards

Ray Galindo Eagle Pass

Brian Gutierrez Laredo Nixon

Edgar Mireles Laredo United

Center

Jesse Hernandez Laredo Alexander

Punter

Camilo Pedraza Laredo Alexander

ALL-DISTRICT SECOND TEAM DEFENSIVE SELECTIONS:

Nose Tackle

David Santos Eagle Pass

Defensive Tackles

Andres Conde Eagle Pass

Gabriel Riojas Del Rio

Francisco Galaviz Laredo LBJ

Defensive Ends

Jorge Gonzalez Eagle Pass

Romeo Astudillo Laredo United

Jose Cobos United South

Inside Linebackers

Jacob Salinas Eagle Pass

Seth Pena Laredo Alexander

Luis Bagneschi Del Rio

Al;ex Castro Laredo Nixon

Jesse Santos Laredo United

Outside Linebackers

Josh Rodriguez Laredo Alexander

Ivan Huerta United South

Mario Gonzalez Laredo LBJ

Corners

Steven Mazatics Laredo Alexander

Sergio Caudillo Laredo LBJ

Johnathan Hernandez United South

Safeties

Nico Moyeda Eagle Pass

Ryan Chisum Eagle Pass

Mark Santillan Laredo LBJ

Jerry Arizpe Laredo United

TJ Rogerio Laredo Nixon

Matt Gutierrez United South

Placekicker

Roberto Ortiz United South

ALL-DISTRICT HONORABLE MENTION SELECTIONS:

OFFENNSE:

J Herrera RB Eagle Pass

Isaac Gonzalez WR Eagle Pass

Saul Peralez RB Eagle Pass

David Lopez Slot Eagle Pass

Alex Martinez OT Eagle Pass

Rey Rey Mendoza P Eagle Pass

DEFENSE:

Eric Heredia S Eagle Pass

Charlie Schuessler DE Eagle Pass

Josh Monsivais DB Eagle Pass

Erick Ramirez PK Eagle Pass

Chance Perez DL Eagle Pass

 
Sponsors
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•
•Banner•

Highlights

mavericks huddle after uvalde game apr22015.jpg

EPAC

??No images ??
Sponsors
•Banner•
•Banner•

Newsflash

Monday, December 17, 2018 to Saturday, December 22, 2018

*****Schedules are subject to change without notice*****

MONDAY

TUESDAY

FLORESVILLE @ LADY MAVERICKS BASKETBALL 6:30 PM

Teacher Aprreciation Night

MAVERICKS@ FLORESVILLE BASKETBALL 6:30 PM

WEDNESDAY

THURSDAY

LADY EAGLES @ LAREDO NIXON BASKETBALL 6:30 PM

FRIDAY

LADY MAVERICKS @ S.A, SOUTHSIDE BASKETBALL 6:30 PM

S.A.SOUTHSIDE @ MAVERICKS BASKETBALL 6:30 PM

@ EPISD SAC Arena

LAREDO NIXON @ EAGLES BASKETBALL 7:30 PM

District 20-6A Opener @ EPISD SAC Arena

SATURDAY